Информация

На 11 декември 2015 година между Агенцията за социално подпомагане и Община Велико Търново се подписа Споразумение за партньорство за изпълнение на Проект „Приеми ме 2015“ - № BG05M9OP001-2.003-0001-C01, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Основната цел на Проект „Приеми ме 2015“ е да се усъвършенства модела на предоставяне на социалната услуга „Приемна грижа“ и разширяване на обхвата й, както в страната, така и по отношение на целевите групи.
Специфични цели:
  • Да се продължи и надгради устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа в подкрепа на процеса на деинституционализацията на деца.
  • Да се развие иновативен модел на организация и управление на предоставянето на приемната грижа на национално ниво с активното участие на всички общини с идентифицирана потребност от развитие на тази услуга.
  • Да се предоставя с приоритет приемна грижа на деца от 0 до 3 ­годишна възраст, както и „специализирана приемна грижа“ за деца с увреждания, деца, жертви на насилие или трафик, и за деца, непридружени бежанци;
  • Чрез мониториране на предоставяната приемна грижа и извършване на оценка на въздействието на услугата да се създаде сигурна и устойчива среда, стимулираща развитието на детето в приемното семейство, както и по­- голяма сигурност и ефективност на работещите.
Изпълнението на Проект „Приеми ме 2015“ ще даде възможност да се реализират конкретни мерки, насочени към повишаване ефективността на предоставяната приемна грижа, чрез проследяване на национално ниво дейността на екипите по приемна грижа. Заложените мерки по Проекта ще допринесат и за постигане на основната цел на Национална стратегия за детето 2008-2018 година, а именно осигуряване на условия за ефективно упражняване правата и подобряване качеството на живот на децата като условие за свободното и пълноценното им личностно развитие.
Проектните дейности ще се изпълняват при прилагането на иновативен модел на взаимодействие по отношение на планиране, управление и предоставяне на услугата, с оглед осигуряване на приемственост между постигнатите резултати по предходната схема „Приеми ме“ и по целесъобразност на следващите стъпки за постигане на настоящите цели.
 
На 15.12.2020 г. е сключено Споразумение за партньорство между Агенция за социално подпомагане и Община Велико Търново за удължаване на проектните дейности до 31.12.2021 г., с което се въвеждат и промени във финансирането на социалната услуга „Приемна грижа“.
 
В област Велико Търново към края на 2020 г. има 122 утвърдени приемни семейства, в т. ч. 26 семейства за община Велико Търново. По проекта са настанени 132 деца в 94 приемни семейства, от които 20 деца в 19 приемни семейства за общината. Утвърдените приемни семейства, в които няма настанени деца за областта са 28, в т.ч. 7 приемни семейства за община Велико Търново.
 
За повече информация:
Община Велико Търново
Адрес: гр. Велико Търново, пл. „Майка България“ 2
тел. 062/ 619 220
Областен екип по приемна грижа
Адрес: гр. Велико Търново, кв. „Бузлуджа“,
ул. „Георги Измирлиев“ № 15, бл. 2,вх. А, ет. 2, ап. 2
тел. 0897 089 181
 

Проект „Приеми ме 2015” за периода 2016 г. – 2023 г.

           

            На 11 декември 2015 г. стартира етап 1 на Проект „Приеми ме 2015”, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014 – 2020 г. , съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

            Доставчик на социалната услуга „приемна грижа” може да бъде Община, Дирекция „Социално подпомагане” (ДСП), физически лица, регистрирани по Търговския закон, и юридически лица, лицензирани по реда на чл. 43б от Закона за закрила на детето. Доставчикът на услугата приемна грижа извършва следните дейности в процеса на предоставяне на услугата:

- информационни кампании;

- оценяване и обучение на кандидатите за приемно семейство;

- подкрепа на приемното семейство в процеса на опознаване с дете;

- наблюдение и подкрепа на приемното семейство в процеса на полагане на грижи за дете, настанено при тях;

 - развиване, супервизия и обучение на приемните семейства.

            Основната цел на проекта е да се усъвършенства модела на предоставяне на социалната услуга „Приемна грижа” и разширяването на обхвата й, както в страната, така и по отношение на целевите групи.

            Основните целеви групи на проекта са:

- деца, чиито родители временно не могат/не искат да полагат адекватни грижи за тях;

- деца, жертви на насилие и злоупотреба;

- деца, на които предстои осиновяване;

- деца настанени в специализирани институции.

            Същността на приемната грижа се изразява във временно предоставяне на грижи в домашна среда на деца и юноши, които поради различни причини не могат да бъдат отглеждани в биологичното си семейство.

            Настаняването и отглеждането на дете в приемно семейство има за цел да гарантира основното право на детето да расте и да се развива в семейна среда. Приемната грижа като социална услуга и мярка за закрила може да има и следните цели:

- да осигури за определен период от време сигурна и безопасна семейна среда за детето, която да допринесе за неговото пълноценно физическо, психическо и емоционално развитие;

- превенция на институционализацията на деца и осигуряване на подкрепа за биологичните родители в кризисни ситуации;

- подготовка на детето за самостоятелен живот и обучение/развиване на социални умения;

- подготовка на деца, настанени в специализирани институции за реинтеграция в биологичното им семейство или осиновяване.

Независимо от целта на настаняването на дете в приемно семейство, то трябва да се разглежда като временна мярка за детето. Отглеждането в приемно семейство може да предостави добра грижа и посрещане на нуждите на детето само за определен период, но не и постоянна семейна среда, каквато е биологичното или осиновителското семейство.

            Проектните дейности се изпълняват чрез прилагането на иновативен модел на взаимодействие по отношение на планиране, управление и предоставяне на услугата, с оглед осигуряване на приемственост между постигнатите резултати по предходната схема „Приеми ме” и по целесъобразност на следващите стъпки за постигане на настоящите цели.

            На 31.10.2016 г. приключи дейността си сформираният в етап 1 Екип по приемна грижа, състоящ се от 2-ма социални работници. От 01.11.2016 г. стартира етап 2 на изпълнение на Проект „Приеми ме 2015” вследствие, на което се въведе областния модел на социалната услуга „Приемна грижа”. Считано от 01.11.2016 г. се назначи Областен екип по приемна грижа, който включва 1 началник и 8 социални работници, разпределени в три изнесени работни места: в гр. Велико Търново, гр. Павликени и гр. Полски Тръмбеш, които обслужват населените места в област Велико Търново.

От 01.01.2023 г. допустимите разходи по проекта са:

  • Средства за пътни разходи на приемните семейства, за участие в обучения, супервизии или други форми на подкрепа за отглеждане на детето/ децата, организирани извън населеното място по местоживеене;
  • Средства за пътни разходи на Областния екип по приемна грижа, свързани с проучване и наблюдение на приемните семейства  и участие в обучения;
  • Средства за възнаграждения на Областния екип за управление на проекта;
  • Средства за възнаграждения на Областния екип по приемна грижа;
  • Средствата, необходими за издръжка на децата, настанени в приемни семейства и за възнаграждения и осигуровки на професионалните приемни семейства.

            В област Велико Търново към края на 2023 г. има 86 утвърдени приемни семейства, в т. ч. 10 семейства за община Велико Търново, 3 – в община Свищов, 10 - в община Горна Оряховица, 10 – в община Елена, 31 – в община Павликени, 14 – в община Полски Тръмбеш и 8 в община Стражица. През 2023г. са утвърдено 3 нови приемни семейства. Семействата, в които няма настанени деца са 16, в т. ч. 1 за община Велико Търново, като семейството е подало заявление за почивка до края на м. януари 2024 г.

            Преобладаващият възрастов профил на приемните родители е в диапазон 50-70 години. Най-младият родител е на 29 г., а най-възрастния на 75 г.

            През 2023 г. децата, които са пребивавали в приемни семейства в областта, са 129. Към  края на 2023 г. по проекта са настанени 92 деца (от които 17 деца са с увреждания) в 70 приемни семейства. 9 са настанените деца в 8 приемни семейства за община Велико Търново.

            Средномесечните стойности за последните три години са:

  • за 2021 г. средномесечен брой деца, пребивавали в приемни семейства са 118 деца (103 здрави деца и 15 с увреждания);
  • за 2022 г.  средномесечен брой деца, пребивавали в приемни семейства са 110 деца (93 здрави деца и 17 с увреждания);
  • за 2023 г. средномесечен брой деца, пребивавали в приемни семейства са 94 деца (78 здрави деца и 17 с увреждания).

            От началото на 2023 г. са изведени 38 деца от областта, от които 11 в община Велико Търново (4 са осиновени в страната, 3 са реинтегрирани в биологичните им семейства, 3 са преместени в ЦНСТ, а едно е навършило пълнолетие). 12 от децата, които са напуснали приемните семейства, са реинтегрирани в биологичното си семейство, 18 от децата са осиновени в страната, 1 е осиновено в чужбина, 4 са настанени в социална услуга в общността и 3 деца са навършили пълнолетие.

            Възрастовия профил на настанените деца в приемни семейства е следния:

  • Деца от 0-3г. - 25 деца, от които 1 с увреждане. Преобладаващ престой в приемни семейства на тази възрастова група деца  е в рамките на 12-18 месеца,  като те най-често се осиновяват;
  • Деца от 3-6г. - 18 деца, от които 2 са с увреждания – също нямат дълги престои, с изключение на децата с увреждания, за които престоят може да продължи над 5 години.
  • Деца от 6-14г. - 32 деца, от които 7 са с увреждания. Половината от децата са с над 5г. престой, а голяма част от останалите са с от 3 до 5 г. престой – т.е. очертава се дългосрочно настаняване в тази група.
  • Деца от 14-18г. - 17 деца, от които 7 са с увреждания. Почти 100% от децата в тази възрастова група са с над 5 г. престой, в някои случаи и над 10г. престой.

С най-дълги престои в приемни семейства обикновено са деца с увреждания, както и във възрастова група 6-14 години и 14-18 години.

Специфичният характер на услугата „приемна грижа”, заетостта на приемните семейства и броя на децата настанени в приемни семейства зависят от комплексни, често динамични и променящи се във времето показатели и фактори. Въпреки това, налице е отностилно стабилна тенденция на средномесечна заетост на приемните семейства на територията на област Велико Търново, като периодите на отчитане са с идентични показатели от началото на дейностите по Проекта, а както е видно от горепосочените данни, област Велико Търново е традиционно на едно от челните места по брой заети приемни семейства (4-то място).

            Във връзка с изпълнението на Проект „Повишаване на капацитета на служителите на Агенцията за социално подпомагане във връзка с модернизиране на системите за социална закрила“ – Компонент 1, по процедура BG05SFPR002-2.006 за надграждане на дейностите по управление и предоставяне на „приемна грижа“ на областно и национално ниво по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 се сключиха Споразумение № ФС01- 0449/18.12.2023 г. за партньорство между Агенция за социално подпомагане и Община Велико Търново и Споразумение № ФС01- 0635/19.12.2023 г. за средства, предоставени от републиканския бюджет  за удължаване на проектните дейности, считано от 01.01.2024 г. до 31.12.2024 г.

 

 
© 2024 Община Велико Търново. Условия за поверителност. Условия за ползване.