Процедура за условията и реда за подаване на молба за образуване на производство по издаване на заповед за защита от домашно насилие и осигуряване на помощ и подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие или в риск

Icon Процедура по ЗЗДН (1,5 MB) Icon Молба (310,6 KB) Icon Декларация (295,4 KB)

ДОМАШНО НАСИЛИЕ е всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка.

За психическо насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.

Посочените по-горе актове може да се извършват чрез действие или бездействие.

ЗАЩИТА по реда на Закона за защита от домашното насилие може да търси всяко лице, пострадало от домашно насилие, извършено от:

1. съпруг или бивш съпруг;

2. лице, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка;

3. лице, от което има дете;

4. възходящ;

5. низходящ;

6. лице, с което се намира в родство по съребрена линия до четвърта степен включително;

7. лице, с което се намира или е било в родство по сватовство до трета степен включително;

8. настойник, попечител, лице, на което са възложени грижи за детето, или лице, на което детето е поверено;

9. лице, което е роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително, на лицето, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка;

10. лице, с което родителят се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка;

11. лице, което е съпруг или бивш съпруг на родителя.

 

ПРАВА НА ПОСТРАДАЛОТО ОТ ДОМАШНО НАСИЛИЕ ЛИЦЕ:

 

1. ПОСТРАДАЛОТО ЛИЦЕ ИМА ПРАВО ДА СЕ ОБЪРНЕ КЪМ СЪДА ЗА ЗАЩИТА, с молба за издаване на:

  • Заповед за защита от домашно насилие по чл. 8 от Закона за защита от домашното насилие, или
  • Заповед за незабавна защита от домашно насилие по чл.8, във връзка с чл.18, ал.1 от Закона за защита от домашното насилие.

2. По искане на пострадалото лице държавните и общинските органи, лечебните заведения и юридическите лица, които осъществяват дейност по превенция и защита от домашното насилие, са длъжни в срок до 24 часа да препратят до съответния районен съд молбата за образуване на производство по издаване на заповед за защита.

3. В случаите, когато има данни за опасност за живота или здравето на пострадалото лице, то може да подаде и молба до органите на Министерството на вътрешните работи за предприемане на мерки съгласно Закона за Министерството на вътрешните работи.

4. По искане на пострадалото лице, всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.

КОМПЕТЕНТЕН да наложи мярка за защита е РАЙОННИЯТ СЪД, в района на който пострадалото лице фактически пребивава към момента на подаване на молбата.

 

Производството по издаване на заповед за защита може да се образува по молба на:

1. пострадалото лице, ако е навършило 14-годишна възраст или е поставено под пълно или ограничено запрещение;

2. брат, сестра или лице, което е в родство по права линия с пострадалото лице;

3. настойника или попечителя на пострадалото лице, лицето, на което са възложени грижи за детето, или лицето, на което детето е поверено;

4. директора на дирекция "Социално подпомагане", когато пострадалото лице:

а) е малолетно или непълнолетно;

б) се намира в безпомощно състояние вследствие на тежко увреждане, заболяване или старост или е поставено под запрещение.

5. по искане на прокурора, когато пострадалото лице не може да се защити поради безпомощно състояние или зависимост от извършителя.

 

Молбата е писмена и съдържа:

1. имената, единния граждански номер или друг идентификационен номер и дата на раждане на молителя; в случаите, в които лицето пребивава краткосрочно на територията на страната – и адрес, на който да бъде призован; по искане на молителя призоваването му може да се извърши чрез телефон, електронен адрес за връчване, телекс, факс или с телеграма;

2. имената и адрес, на който извършителят може да бъде призован, както и номера на телефона;

3. данни за семейната, родствената или фактическата връзка между пострадалото лице и извършителя;

4. датата, мястото, начина и други факти и обстоятелства за извършеното домашно насилие;

5. подпис.

Когато производството се образува по молба от пострадало лице, което е навършило 14-годишна възраст или е поставено под пълно или ограничено запрещение, към молбата по може да се приложи и декларация от молителя за извършеното насилие.

Молбата се подава в срок до три месеца от акта на домашно насилие, освен ако това е обективно невъзможно, но не по-късно от 6 месеца.

Срокът не се смята за пропуснат, когато молбата до съда е подадена чрез общината, кметството или органите на Министерството на вътрешните работи.

 

Пострадалото от домашно насилие лице може да подаде молба за образуване на производство по издаване на заповед за защита чрез Кмета на Община Велико Търново до Районен съд – Велико Търново.

Молбата се подава в Център за административно обслужване на граждани в сградата на Община Велико Търново, на адрес: гр. Велико търново, пл. „Майка България“ №2,  в рамките на обявеното работно време.

 

 
© 2024 Община Велико Търново. Условия за поверителност. Условия за ползване.